انواع شیر انسداد یا (block and bleed valve)

فهرست مطالب

شیرهای Block and Bleed در انواع مختلف و با اهداف متنوعی طراحی شده‌اند،

این انواع شامل موارد زیر می‌شوند:

1. شیرهای توپی (Ball Valves):

شیرهای توپی معمولاً دارای ساختار ساده‌ای هستند و برای انسداد جریان سیال به کار می‌روند. در حالت باز، توپ درون شیر به دوران می‌آید و جریان سیال را اجازه می‌دهد، در حالت بسته نیز توپ به مسیر جریان می‌پوشاند و جریان را مسدود می‌کند. برای خنک‌کردن و تخلیه فشار اضافی، یک واحد تخلیه (Bleed) معمولاً در این نوع شیرها وجود دارد.

2. شیرهای گیتی (Gate Valves):

این نوع شیرها دارای یک میله یا درپوش که به عنوان وسیله‌ای برای انسداد جریان عمل می‌کند، هستند. در حالت باز، درپوش به طور کامل به کناره‌های شیر بر می‌گردد و جریان سیال را اجازه می‌دهد. اما در حالت بسته، درپوش به سمت پایین نشینده و جریان را مسدود می‌کند. برای تخلیه فشار اضافی، یک شیر تخلیه معمولاً در این نوع شیرها وجود دارد.

3. شیرهای فلنجی (Flanged Valves):

این شیرها دارای ساختاری با پیچ‌ومهره برای اتصال به لوله‌ها هستند. آن‌ها نیز می‌توانند شیرهای توپی، گیتی و یا سایر انواع باشند که با استفاده از فلنج‌ها به لوله‌ها متصل می‌شوند.

4. شیرهای توپی آزمایشگاهی (Needle Valves):

این شیرها دارای یک سوزن بلند و نازک هستند که با چرخش به دوران می‌آید و جریان سیال را کنترل می‌کند. این نوع شیرها به عنوان یک وسیله دقیق برای کنترل جریان در شرایط با فشار و دمای بالا استفاده می‌شوند.

5. شیرهای فیش‌بوک (Plug Valves):

این نوع شیرها دارای یک قطعه مخروطی (پلاگ) هستند که با چرخش به دوران می‌آید و جریان را مسدود می‌کند یا باز می‌کند. آن‌ها به دلیل ساختار ساده و ایمنی بالا در برخی از برنامه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

6. شیرهای خنک‌کن (Bleed Valves):

این شیرها به منظور کاهش فشار در سیستم و تخلیه فشار اضافی مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها اغلب به عنوان جزئی از یک سیستم Block and Bleed برای ایجاد ایمنی بیشتر در سیستم‌های با فشار بالا استفاده می‌شوند.

7. شیرهای تخلیه (Drain Valves):

این شیرها برای تخلیه مایعات اضافی از سیستم استفاده می‌شوند. آن‌ها معمولاً در پایان‌های لوله‌ها یا تجهیزات نصب می‌شوند تا بتوان مایعات را به راحتی خارج کرد.

هر یک از این انواع شیرهای Block and Bleed ویژگی‌های خاص و کاربردهای منحصر به فرد خود را دارند و ممکن است بر اساس نیازهای مشخص و محیط کاربرد، انتخاب شوند.

این تنها چند نمونه از انواع شیرهای Block and Bleed هستند. هر نوع شیر ممکن است ویژگی‌های خاص خود را داشته باشد که بر اساس نیازهای خاص صنعتی و محیط‌های کاربرد مختلف طراحی شده‌اند.

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *